مشاوره روانشناسی زوجین مشاوره روانشناسی زوجین .

مشاوره روانشناسی زوجین

چگونه از اختلال استرس پس از سانحه عبور کنیم؟

۵٫۰
۰۱

اختلال استرس پس از سانحه زندگی فردی را دچار آسیب میکند. فرد بطور عادی نمیتواند به زندگی روزمره ادامه دهد. این اختلال پس از مدتی از گذشت سانحه بروز میکند. اختلال استرس پس از سانحه ممکن است روزهای ابتدایی نمود نداشته شد. پس از گذشت چند هفته رفر فردی تغییر کرده و زندگی او ثیر میگذارد. اختلال استرس پس از سانحه برای همه بوجود نمی آید و افراد به زندگی عادی خود ادامه میدهند و آن کنار می آیند. اما برخی ثیر عمیق و برخی ثیر سطحی میگذارد. مشاوره خانواده آویژه پیشنهاد میکند پس از هر حادثه یا سانحه حتما به یک روانشناس مراجعه شود. این اختلال بعد ازمدتی ممکن است منجر به اختلال شخصیت شده و عث دگرگونی شخصیت فرد شود. مشاوره روانشناسی بعد از هر حادثه از این اختلال پیشگیری میکند.

علائم اختلال استرس پس از سانحه

علائم اختلال استرس پس از سانحه به صورت های مختلف جلوه میکند. افسردگی، خود تنیدگی، بیقراری، ترک کار، ترک علایق و امور زندگی همراه اضطراب و هیجانات منفی. علائم اختلال استرس پس از سانحه ممکن است ونی و پنهان شد. این اختلال بر روح و جسم فرد ثیر خواهد گذاشت. ریزش مو، از دست دادن طراوت و شادابی، د گرفتن عضلات حتی حد اسپاسم و ضعیف شدن قوای جسمانی. علائم اختلال استرس پس از سانحه بیشتر به صورت رفری بروز میکند. ترس و وحشت شدید، نامنظم شدن خواب به صورت کابوس دیدن و پریدن از خواب و فوبیا.

تعریف اختلال استرس پس از سانحه

تعریف اختلال استرس پس از سانحه بروز مشکلات روحی و جسمی به صورت های پیدا و پنهان فرد است. که فرد یا دچار سانحه شده و یا حادثه ای را از نزدیک دیده است. این سوانح ممکن است طبیعی بوده یا به دست انسان اتفاق بیفتد. برای تعریف اختلال استرس پس از سانحه به چند حادثه اشاره میکنیم. حوادث طبیعی از قبیل سیل، زلزله، آتش سوزی و غیره. حوادثی مانند تصادف و انفجار ترقه هم ایجاد اختلال دخیل هستند. اتفاقاتی چون ربوده شدن فرد به وسیله آدم ریان، تجاوز جنسی، تهدید سلاحهای سرد و کیف قاپی هم عث بروز این اختلال میشوند. تعریف اختلال استرس پس از سانحه یادی میکنیم از جنگ و جنگاوران. این اختلال میان رزمندگان به شدت رواج دارد. انفجار مین، خمپاره و دیدن پیکرهای زخمی و شهادت همرزمان و دوسن.

ابتلا به اختلال استرس پس از سانحه

تشخیص ابتلا به اختلال استرس پس از سانحه فقط از عهده کارشناسان برمی آید. زیرا هر حادثه و یا سانحه بر روی همه ثیر میگذارد. ولی این اثر پس از مدتی رفع شده و فرد آن کنار می آید. ابتلا به اختلال استرس پس از حادثه برای کسانی تعریف میشود که عوارض روحی و جسمی ماندگار برداشته شد. یعنی بیش از یک ماه بیمار این عوارض همراه شد. این صورت لازم و ضروری است به یک روانشناس مراجعه نموده و صدد بهبود بیماری برآید. اطرافیان بیمار نیز مشاوره به او کمک نمایند.

نکاتی که لازم است هر فرد مواجهه این اختلال بداند. اگر خود دچار شدید به هیچ عنوان زندگی روزمره خود را ترک نکنید. به تفریحات خود ادامه دهید. از کسانی که برای شما یاد آور حادثه هستند دوری نکنید. نزدیکان خود مورد حادثه حرف بزنید. بپذیرید که برای هرکسی ممکن است چنین حوادثی پیش بیاید. خود تکرار کنید که زندگی ادامه دارد و من ید این اتفاق کنار بیایم. از تغذیه سالم و به موقع غافل نشده و آن را ترک نکنید. راه های مان را پیش بگیرید و خود را موظف به عمل نمایید.


بیشتر بخوانید: اختلال خوابگردی چیست


نشانه های اختلال استرس پس از سانحه

نشانه های اختلال استرس پس از سانحه عرتند از برآشفتگی عمومی، یادآوری خاطرات تلخ حادثه البته ذهن. ترک امور روزمره زندگی، ترک علایق و تفریحات. از دیگر نشانه های اختلال استرس پس از سانحه میتوان به افسردگی، خود ماندگی و هیجانات کاذب منفی اشاره کرد. بیمار همیشه از تکرار حادثه برای خود و اطرافیانش هراس دارد. او از دیگران بیزار میشود و رفرش پرخاشگری همراه است. به سختی دیگران ارتط برقرار میکند. گاهی دچار واپسروی رشدی میشود. شب ااری، مکیدن انگشن و حتی رفر های کودکانه. دوری از اماکن و کسانی که حادثه را برای او یاداوری میکنند. این علائم اگر بیش از یک ماه برای فرد تکرار شوند فرد بیمار شده و ید مان شود.

مشکلات اختلال استرس پس از سانحه

مشکلات اختلال استرس پس از سانحه تمام زندگی فرد را تحت ثیر قرار میدهد. البته هفته های اول پس از حادثه طبیعی است که فرد اختلالاتی همراه شد. اما ز هم پیشنهاد میشود حتما به یک روانشناس مراجعه نمایند. از ثیر این اختلال فرد بکاهند فرد آسیب دیده سلامت به زندگی عادی خود ادامه دهد. از مشکلات اختلال استرس پس از سانحه میتوان به آزار اطرافیان اشاره نمود. فرد نا آرامی و پرخاش عث رنجش دیگران شده و زندگی آنان را استرس همراه میکند. مشکلاتی چون ناتوان شدن مسائل مالی، ضعف عمومی، مختل شدن اساس زندگی و پریشانی روانی این اختلال بوجود می آیند.

مان اختلال استرس پس از سانحه

مان اختلال استرس پس از سانحه روان مانی، دارو مانی و کسب مهارتهای کنترل بیماری امکان پذیر میشود. مان اختلال استرس پس از سانحه خود مراقبتی و اقدام به موقع میتواند پیشرفت خوبی داشته شد. بیمار خود نخواهد مان شود هیچکس به تنهایی قا به مداوای وی نخواهد بود. شرکت جلسات مشاوره، استفاده به موقع از داروها و مراقبت از جسم و روان بهبود بیماری ثیر دارد. مواجهه سازی کمک مشاور نیز مان موثر است. بیمار هرچق از مکان حادثه دوری کند بیماریش وخیمتر میشود بهتر است آرامش و کمک او را به مکان حادثه برده و بگذاریم مورد آن حرف زده و گریه کند. انرژی های ونی را رها نماید به آرامش برسد.

برخی موارد دیده شده که بیمار نمیخواهد حادثه را ور کند جاییکه فکر میکند اتفاقی نیفده است. این موارد حادثه را به او بقبولانید البته کمک مشاوران متخصص. افراد خانواده نیز مشاوره گرفتن و برخورد صحیح میتوانند به مان کمک بزرگی نمایند. دیده شده که فردی برای دلسوزی حرفی میزند و عث انزوای بیشتر بیمار میشود. مثلا او عزیزی را یک سانحه از دست داده و اطرافیان برای اینکه برای او یاداوری نشود اورا از حرف زدن ز میدارند. یا به او میگویند این موضوع آنقها اهمیت ندارد. بیمار احساس تنهایی نموده و منزوی میشود. اما مشاوره از ید ها و نیدها مطلع شده و برخوردی صحیح خواهند داشت. مرکز مشاوره آویژه برای شما صحت و سلامت آرزو دارد.

سوالات متداول

آیا ژنتیک اختلال پسا ضایعه ای میتوانددخیل شد؟

بله کسانی که چینش و تعداد آمینو اسیدهایشان اختلال وجود دارد ابتلا به اختلال استرس پس از سانحه یا پسا ضایعه ای زمینه مساعدتری دارند و تداوم و ابتلا به بیماری آنها شدیدتر و بیشتر است.

چگونه میتوان به این افراد کمک کرد؟

اولا اگر قصد کمک دارید حتما مشاوره بگیرید. دیگر آنکه برای داشتن خوابی راحت و آرامش روان به آنها کمک کنید. از فریاد زدن، پرخاش و رفر های استرس زا جدا خود داری نمایید. به د دل ها و حرفهایشان بخوبی گوش کنید و بگذارید تمام آنها را بیان کنند. بردن به مکانهای تفریحی و هنری روح آنها را ز سازی نمایید.

احساس گناه این بیماران چگونه تعریف میشود؟

این بیماران ممکن است احساس گناه یا شرمندگی نمایند. این صورت انقض ماهیچه ای موجب بروز اسپاسم های عضلانی میشوند که مرتب به آنها ید یادآوری نماییم آنها مقصر نیستند و این حادثه برای هرکسی جز آنها نیز ممکن بود بوجود بیاید.

خدمات مرکز

برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه فرمایید .

این راس مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را زمینه مشاوره اختلال خواب کودکان به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع: (Post-Traumatic Stress Disorder (PTSD

چگونه از اختلال استرس پس از سانحه عبور کنیم؟

از

09353000102

منبع:لینک منبع


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۵ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۱۲:۵۵ توسط:مشاور موضوع: نظرات (0)