مشاوره روانشناسی زوجین مشاوره روانشناسی زوجین .

مشاوره روانشناسی زوجین

اهمیت سوالات روانشناسی ازدواج

۵٫۰
۰۱

سوالات روانشناسی ازدواج از جمله ابزارهایی هست که برای یک مشاور ازدواج بسیار مهم و کارآمد است . سوالات روانشناسی ازدواج طبق اصولی که همه جوانب آن را نظر گرفته است . سوالات ازدواج از نظر روانشناسی به صورت اسندارد طبقه بندی شده است . روانشناس استفاده از سوالاتی مورد ازدواج میتواند به راحتی به پاسخ های مورد نظر خود پی ببرد . سوالات روانشناسی ازدواج به نسبت فرهنگ جامعه و همچنین خلق و خوی افراد عام جامعه تهیه میشود . اگر سوالات مطرح شده معیارهای جامعه متفاوت شد ، ممکن است نتیجه گیری خطا به وجود بیاید . سوالات روانشناسی ازدواج به زوجین نیز بسیار کمک میکند تصمیم گیری بهتر و روشن تر به اتفاق نظر میرسند . ادامه بیشتر راجع به سوالات مشاوره قبل از ازدواج صحبت خواهیم کرد .


بیشتر بخوانید: مشاوره پیش از ازدواج


اهمیت سوالات روانشناسی ازدواج

اهمیت سوالات روانشناسی ازدواج بیشتر این مورد میتواند شد که زوجین خیلی منظم تر و واضح تر گزینه ازدواج خود آشنا شوند . کل اتفاقاتی که جریان آشنایی قبل از ازدواج میافتد گاهی ناخواسته به حاشیه کشیده میشود . مشاور میتواند استفاده از ابزاری مثل سوالات روانشناسی ازدواج تمام حواشی را رابطه دونفر کنترل میکند یا از بین میبرد . ادامه به چند نکته مورد اهمیت سوالات روانشناسی ازدواج اشاره میکنیم .

  • اهمیت سوالات روانشناسی ازدواج مورد آن دسته از زوج هایی که هیچگونه آشنایی و شناختی از یکدیگر ندارند کاملا مشهود است .
  • اهمیت سوالات روانشناسی ازدواج کم کردن وقت صرف شده دوره آشنایی بسیار موثر است . برای مثال اگر زوجین به صورت عادی یکسال هم دیگر را بشناسند ، کمک سوالات وقت بیشتری برای برنامهذریزیر مورد سایر ابعاد ازدواج خود دارند .

بهترین سوالات روانشناسی ازدواج

بهترین سوالات روانشناسی ازدواج ید ویژگی‌ های مختلفی را بر بگیرد . از جمله فاکتورهایی که بهترین سوالات روانشناسی ازدواج ید آنها را دارا شد کیتوان به موارد زیر اشاره کرد :

  • بهترین سوالات روانشناسی ازدواج ید آنق ساده و البته خلاصه و مفید شد که به وضوح به خواسته و نیت خود از پرسیدن آنها دست یابیم .
  • این سوالات ید توجه به ویژگی های قومی و قبیله ای و همچنین جغرافیایی و فرهنگی هر منطقه تهیه شده شد . استفاده از سوالات کلیشه‌ای احتمال خیلی زیاد این مورد جواب نمیدهد .
  • سوالات ید عاری از هرگونه کلمات تخصصی شد . اگر از أین کلمات استفاده شود ممکن است افرادی نتوانند به آنها پاسخ مناسب بدهند .

سوالات روانشناسی ازدواج موفق

سوالات روانشناسی ازدواج موفق نیز مسائل و موارد مختلفی را بر میگیرد . سوالات روانشناسی ازدواج موفق بیشتر به این موضوع می پردازد که آیا طرف مقابل شما برابر ادعاهای گفته شده حقیقت نیز واقعا به آنها عمل میکند ؟ . شاید سوالات بتوان راحت تر به شخصیت اصلی فردی که از او سوال میشود پی برد . واقع این سوالات به کمک مشاور می آید راحت تر و سریعتر به نتیجه برسد که مثلا فلان پسر برای فلان دختر مناسب است یا خیر .

این سوالات ویژگی ها و ابعاد دو طرف به صورت واقعی تر و واضح تر توسط مشاور مربوط بدست می‌آید . گزارشات بسیاری از طلاق های زود هنگام میرسد که زن یا مرد اظهار میکند که به هیچ وجه همسرش را شبیه حرف های پیش از ازدواج نمییابد و این موضوع بسیار او را آشفته کرده است جایی که اختلافات به حد لای خود رسیده است و آنها را به فکر طلاق انداخته است.

سوالات روانشناسی قبل از ازدواج

سوالات روانشناسی قبل از ازدواج شاید نظر اول خیلی ساده بنظر برسد اما میتواند به قی مهم شد که تععبن کنند خوشبختی یا ناکامی هر دو نفر آینده شد . سوالات روانشناسی قبل از ازدواج مزایای زیادی را به همراه دارد که به چند مورد آن اشاره میکنیم .

  • گاهی افراد به دلیل سن پایین یا بهتر بگوییم بی تجربگی نمیتوانند به ستی خوبی و بدی را ک کنند . ابن سوالات مشاوره ازدواج بسیار کمک کننده خواهد بود .
  • گاهی ممکن است یک فرد واقعا انسان خوبی شد ولی شخصیتی که از او به واسطه این سوالات نتیجه گیری میشود این را نشان بدهد که او مناسب ازدواج شخص مورد نظر خود نیست .
  • سرعت بخشیدن به نتیجه گیری روند تصمیم گیری قبل از ازدواج نیز از مزایای ویژه این پرسش ها میشد .

استقلال ششخصیتی (personal independence)

وقتی که زوجین به مرکز مشاوره خانواده برای مشاوره ازدواج مراجعه میکنند خیلی از مسائل و موضوعات را میفهمند و بررسی میکنند . یکی از این مسایل استقلال شخصیتی میشد . روانشناس استفاده از سوال و تکنیک هایی میابد که فرد از نظر ثت و استقلال شخصیتی چه سطحی قرار دارد . استقلال شخصیتی به این مورد اشاره میکند که فرد وان هویت یابی خود را به خوبی گذرانده است یا خیر ؟ یک مرد استقلال شخصیتی قابل قبول حفظ تمام احتراماتی که یک فرد برای خانواده اش ید قائل شد گرفتن تصمیم نهایی قوی عمل کند . فردی که به جه خوب و قابل قبولی از استقلال شخصیت دست پیدا کرده شد میتواند بک همسر خوب زندگی زناشویی نیز شد . اما اگر همسران از استقلال شخصیتی بهره ای نبرده شند مسفانه قطعا زندگی آنها دارای تعادل لازم نخواهد بود .

بلوغ مالی (financial maturity)

این مورد بررسی میشود که آیا فرد از لحاظ مالی و آمدی به ثت و پختگی لازم رسیده است یا نه . بلوغ مالی به این معنا نیست که حتما فرد از لحاظ ثروت دارایی های خیلی زیادی داشته شد بتوان آن را قابل قبول دانست . بیشتر توجه روانشناس این مورد بر این متمرکز است که آیا فرد حداقل دو سال گذشته داری یک شغل ثابت بوده است یا خیر ؟ گاهی افراد حتی به سنین لا هم میرسند اما هنوز بر روی یک کار توانایی تمرکز ندارند و دایم رشته ها و شاخه های کار خود را تغییر می‌دهند به امید اینکه شغل مورد نظر خود را بیابند .

بعد دیگر بلوغ مالی به این نکته نیز توجه دارد که فرد مبتواند آمد خود را به گونه ای برنامه ریزی کند که تمام نیازهای خانواده خود را حد نرمال مین کند و به تمام خواسته های بنیادی خانواده خود رسیدگی لازم را داشته شد . بلوغ مالی یکی از اصول حذف نشدنی برای داشتن یک زندگی مشترک خوب است .

اعتقادات معنوی (spiritual beliefs)

طول مشاوره قبل از ازدواج یکی دیگر از مهمترین مسائلی که طرفین بررسی میشود ، اعتقادات معنوی هریک از افراد میشد . اعتقادات افراد میتواند غیرقابل تغییر ترین خاصیت و عنصر آنها شد . این غیر قابل تغییر بودن به این دلیل است که مثلا فردی سی سال یک عقیده و اعتقاد بزرگ شده و رشد کرده است . خیلی منطقی به نظر نمی‌رسد که از او توقع داشته شیم که از این به بعد عمر خود را اعتقاد و افکار یا سبک زندگی متفاوتی نسبت به قبل بگذراند . روانشناس به عنوان مشاور قبل از ازدواج این فاکتور را نیز زوجین مورد بررسی کامل قرار میدهد .

دلیل این بررسی دقیق این است که دو نفر که راجع به معنویات عقاید و افکار یکسانی نداشته شند شاید تعاملات معمولی اجتماع هیچگاه به مشکل نخورند . اما اختلاف نظر اساسی پ این زمینه بین زن و شوهر قطعا عث به وجود آمدن تنش میان آنها خواهد شد .

بلوغ جنسی (***ual maturity)

موضوع بلوغ جنسی شاید نگاه اول کاملا ساده و ابتدایی به نظر برسد و فقط جنبه جسمانی و سنی فرد دیده شود . حالی که این فقط قسمتی از این بلوغ را شامل مبشود . واقع بلوغ جنسی که سد مورد بررسی دقیق توسط مشاور قرار میگیرد به این مورد اشاره میکند که آیا افراد توان ک و کنترل هیجانات جنسی خود و طرف مقابل را دارند یا خیر ؟ . افرادی آماده قبول مسئولیت همسری هستند که بتوانند سلایق جنسی خود و همسرشان را بدانند و موفق شوند که بین آنها تعادل برقرار کنند به یک رابطه جنسی خوب و کیفیت دست یابند .


بیشتر بخوانید: ملاک های ازدواج موفق


سوالات متداول

سولات روانشناسی ازدواج شامل چه موضوعاتی است؟

بیشتر موضوعات روانشناسی مورد ازدواج شامل مسائل شخصیتی و نیاز های عاطفی افراد است. این موارد شامل انتظارات افراد از یکدیگر است.

سوالات قبل از ازدواج چه مزایایی دارد؟

شناختی افراد از یکدیگر بواسطه این سوالات بدست میاورند بزرگترین مزیت سوال کردن قبل از تعهد کامل است.

سوالات قبل ازدواج ید دارای چه شاخصه هایی شد؟

این سوالات ید توجه به ویژگی های قومی و قبیله ای و همچنین جغرافیایی و فرهنگی هر منطقه تهیه شده شد . استفاده از سوالات کلیشه‌ای احتمال خیلی زیاد این مورد جواب نمیدهد .

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

این راس مرکز خدمات متنوعی را زمینه مشاوره زناشویی و زندگی مشترک به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

منبع: Marriage Psychology and Therapy: The Science of …

اهمیت سوالات روانشناسی ازدواج

از

09353000102

منبع:لینک منبع


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۹ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۵۳:۱۰ توسط:مشاور موضوع: نظرات (0)