مشاوره روانشناسی زوجین مشاوره روانشناسی زوجین .

مشاوره روانشناسی زوجین

اختلال هویت جنسیتی چه نشانه هایی دارد؟

5 / 5 ( 1 vote )

اختلال هویت جنسیتی نارضایتی از دختر یا پسر بودن آغاز میشود. یعنی فرد از جایگاهی که قرار دارد احساس خوشنودی ندارد . تمایل این افراد برعکس جنسیت و ظاهرشان است و دائم حال استفاده از لس ها و زیور آلات جنس مخالف خود هستند . این افراد از نظر مشاوره خانواده دوستیابی و قرار گرفتن جمع جنس مخالف خودشان است که احساس رضایت و راحتی دارند . گاهی این احساس تنها به دلیل شیوه تربیت غلط است و فقط یک احساس زود گذر یا حتی تنها به دلیل استفاده از امتیازات یک جنس است . این موضوع زمانی بصورت جدی ید پیگیری شود که این حس تبدیل به اختلال شخصیت شود . هویت جنسی از کودکی شروع و نوجوانی به اوج رسیده و ثت می یابد . شکل گرفتن هویت جنسی فرد تحت ثیر عواملی مثل خانواده و محیط است .

تعریف اختلال هویت جنسیتی

تعریف اختلال هویت جنسیتی که گاهی ترنس یا سکسوالیسم نامیده میشود. به معنای ناراحتی از هویت جنسی موجود و داشتن هویتی خلاف آنچه که واقعیت دیده میشود است . واقع این افراد فقط میل و هوس پوشیدن لس یک جنس را ندارند و تمایل دارند همان جایگاه قرار گیرند و اندام مردانه یا زنانه داشته شند . این افراد به لحاظ جنسی و کروموزومی دچار اختلال هستند و از جهت احساس و علاقه تمایل به بودن جایگاه جنس مخالف خود را دارند . مشاوره روانشناسی این افراد نشان داده است که آن ها احساس نارضایتی و ناراحتی از قالب خود را دارند و انجام فعالیت های اجتماعی مناسب جنس مخالف خود سعی ایجاد حس رضایت ونی دارند . بعضی افراد هم به دلیل تربیت ناست و حضور محیط های نا مناسب دچار این اختلال هویت میشوند .

علائم اختلال هویت جنسیتی

علائم اختلال هویت جنسیتی ید بصورت مکرر و مستمر اتفاق بیافتد مثلا همیشه تمایل شدید دارند زی های کاملا قالبی جنس مخالف شرکت کنند . ترجیح میدهند بطور مکرر دوسنی از جنس مخالف خود داشته شند . پسران توجه به ظاهر و لس زنانه و دختران پافشاری بر خریدن لس های کاملا پسرانه دیده میشود . کودکان پسر ابراز تنفر از آلت تناسلی دیده میشود و اصرار زیاد بر خرید عروسک و شرکت زی های کاملا دخترانه از علائم اختلال هویت جنسی است . نوجوانان نشانه هایی از ابراز تمایل و جا زدن بجای جنس مخالف خود و حتی زندگی هویت عکس خود دیده میشود . آنها مدام اصرار دارند که جنسیت اشتهی آفریده شده اند و احساسات و ااکاتشان جسم آنها تناسب ندارد .

ابتلا به اختلال هویت جنسیتی

ابتلا به اختلال هویت جنسی دوران بلوغ معمولا نشان داده میشود دقیقا زمانی که تغییرات جنسی دختر و پسر بروز میکند . این اختلال مردان بیشتر از زنان بروز می کند میانگین آن مردان تقری سه برابر بیشتر است . تعداد این افراد بر طبق گزارش پزشکی قانونی بیش از ۴۰۰۰نفر است مهم‌ترین عامل بوجود آمدن اختلال هویت جنسی مسئله ژنتیک است . از دیگر علل ابتلا به اختلال هویت جنسی اختلالات کروموزومی وتأثیرات هورمونی دوران رداری است . اگر این دوران تستوسترون بیش از حد معمول ترشح شود هورمون مردانگی مغز جنین دختر شکل می‌گیرد . اگر تستوسترون کم ترشح شود هورمون زنانگی مغز جنین پسر شکل می‌گیرد و همین علت موجب اختلال شخصیتی و دو جنسیتی افراد می‌شود . این افراد به دلیل این مشکل ممکن است دچار اختلالات روانی دیگر هم بشوند .

مشکلات اختلال هویت جنسی

مشکلات اختلال هویت جنسی افراد عث گوشه‌گیری و صورت مان نشدن به افسردگی و اضطراب شدید منجر می‌شود . این مشکلات به دو دسته فردی و اجتماعی تقسیم میشود . از لحاظ فردی افرادی که خانواده و از جانب والدین پذیرفته نمیشوند بیشتر احساس بی هویتی و طرد شدن میکنند . از لحاظ اجتماعی می توان به ترک تحصیل ، فرار از مسه و هم‌کلام نشدن دوسن و افراد دیگر اشاره کرد . این افراد بعلت از بین رفتن اعتماد به ‌نفس و سرگمی هویتی نمیتوانند روابط پایداری دوسن و اطرافیان خود داشته شند . جامعه کنونی ما چنین افرادی سرزنش و تحقیر می‌شوند و خانواده‌هایی که فرزندانی این اختلال دارند معمولاً بشدت به مقابله آنها میپردازند . این افراد به دلیل بفری دیگران و مورد پذیرش قرار نگرفتن احتمال زیادی دارد دست به خودکشی بزنند .

مان اختلال هویت جنسیتی

مان اختلال هویت جنسیتی تغییر هورمون و استفاده از جراحی امکان‌پذیر است . شخص و خانواده اشخاص تحت نظر مشاور و روان مانگر قرار می‌گیرند به لحاظ روانی آمادگی پذیرش را داشته شند . این افراد از طریق جراحی و تغییر جنسیت ویژگی‌های جنس مخالف را بدست آورده و ویژگی‌های و هویت کنونی خود را از دست می‌دهد . اما بدون عمل معمولا روان مانی و مانهای روان پزشکی به هیچ وجه جواب نمیدهد . افراد بعد از عمل کنار مشاوره بخشی ازاعتماد بنفس خود را بدست می آورند اما افرادی که خانواده آنها را طرد کرده است ز هم دچار مشکلات جدیدی میشوند . هورمون مانی معمولا افرادی که فقط میل به جنس مخالف دارند بسیار موثر است .

ارتط اختلال هویت جنسی هرمافرودیت و هم جنسگرا ها

تعریف اختلال هویت جنسی دسته دیگری از این افراد مشاهده میشوند که شامل هرمافرودیت یا دوجنسه ها هستند . یعنی این افراد اندام خارجی مردانه دارند ولی اندام داخلی زنانه مثل تخمدان و رحم را هم به صورت ناقص دارا میشند . این افراد رسیدن به ارگاسم دچار مشکل و سرگمی میشوند این افراد هم جراحی میتوانند یک هویت مستقل پیدا کنند . دسته بعدی شامل هم جنس گراها میشود مثل مردی که اندام و فیزیک مردانه دارد ولی هورمون های زنانه بدن او ترشح شود و کشش و میل او به سمت مردان است این افراد روان مانی و هورمو مانی هویت واقعی خود را بدست می آورند . البته بعضی افراد به لحاظ جسمی مشکلی ندارند و تنها دارای تفکر منحرف و غلط هستند که شامل این دسته بندی نمیشوند.

ارتط اختلال هویت جنسی و انحرافات جنسی

مشکلات اختلال هویت جنسی مربوط به اختلالات هورمونی و مشکل اندام های جنسی و کروموزوم ها میشود . اما این بین بعضی افراد سوء استفاده از این اختلال هم از این افراد استفاده ابزاری میکنند و هم اینکه افراد دیگر را نیز دچار انحرافات جنسی و اخلاقی میکنند . انحرافات جنسی شامل هم جنس گرایی و یا پیدا کردن انحرافات فکری جنسی است . خیال پردازی ها و فانتزی های جنسی مختلف اخلال هویت جنسی نقش زیادی دارد . اینها ریشه افکار بیمار افراد دارد و آنها به لحاظ جسمی مشکلی ندارند افرادی که دارای انحرافات جنسی هستند ممکن است به کودکان و افراد بی دفاع دست ازی کنند . صورتیکه افرادی که دارای اختلال هویتی هستند به هیچ وجه به دیگران به دیده بد نگاه نمیکنند و کسی را مورد سو استفاده جنسی قرار نمیدهند .

سوالات متداول

بروز علائم کودکان مبتلا به اختلال هویت جنسی چگونه است؟

کودکان مبتلا به این اختلال گوشه گیر هستند از جمع و فعالیت های مسه و خانواده دوری میکنند و بشدت از اندام جنسی خود تنفر دارند و سعی میکنند مانند جنس مخالف خود رفر کنند.

شیوع اختلال هویت جنسی کدام سن بیشتر است؟

معمولا دوره بلوغ انتظار انجام رفرهای خاص جنسی و ایجاد نشانه های مختص هر جنس میرود اما اگر فردی دچار این اختلال شد ویژگیهای رفری به ستی بروز پیدا نمیکند .

مان اختلال هویت جنسی به چه صورت امکان پذیراست؟

قبل از انجام هرگونه جراحی روی شخص تحت نظر مشاور مانگر قرار میگیرند از لحاظ روانی آمادگی لازم را پیدا کنند و بعد از هورمون مانی و سپس جراحی استفاده میشود .

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

این راس مرکز خدمات متنوعی را زمینه مشاوره اختلال شخصیت به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

منبع: Gender Dysphoria: Symptoms, Diagnosis, Treatment – …

اختلال هویت جنسیتی چه نشانه هایی دارد؟

از

09353000102

منبع:لینک منبع


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۲ آذر ۱۳۹۸ساعت: ۰۸:۴۵:۰۵ توسط:مشاور موضوع: نظرات (0)